15.3. Pro Finlandia-näyttely

Vuoden ensimmäinen jäsenvierailu järjestettiin Kansallisarkiston vuoden kestävään Pro-Finlandia näyttelyyn. Näyttely on kolmas neljän näyttelyn sarjasta, jolla Kansallisarkisto osallistuu Suomen sata vuotisen itsenäisyyden juhlallisuuksiin vuosina 2014–2017. Näyttelyn näkökulmana oli itsenäisen Suomen suhde Ruotsiin, Tanskaan, Norjaan ja Islantiin. Oppaanamme toimi tutkija Pertti Hakala.

16.5. Mannerheim-museo

Helsinki-Seura vieraili Mannerheim-museossa Suomen marsalkan ja presidentin syntymän 150-vuotisjuhlavuoden ja maamme sadannen itsenäisyyden juhlavuoden kunniaksi. Museoon tutustuttiin ammattitaitoisen henkilökunnan opastuksella kahdessa ryhmässä. Kierrokset päättyivät juhlallisesti yhteisen maljan nostoon Suomen itsenäisyydelle ja marsalkka Mannerheimille.

30.5. Sininen huvila

Helsinki-Seura sai harvinaisen tilaisuuden vierailla yhdessä kantakaupungin viehättävimmistä huviloista, taidemaalari Jorma Heleniuksen yksityiskodissa ”Sinisessä huvilassa” Linnunlaulussa.

Tutustuimme itse taloon sekä talossa olevaan galleriaan isännän johdolla. Lisäksi kuulimme rakennuksen sekä alueen historiasta yleensäkin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Huvilan pihan viehättävä leikkimökki

28.9., 9.10. ja 19.12. Lallukan taidekoti

Seuran vieraili Lallukan hiljattain kunnostetussa taiteilijakodissa Etu-Töölössä. Talossa on vuokrakoteja kuva-, näyttämö- ja säveltaiteilijoille. Vauraan viipurilaiskauppiaan Juho ja puolisonsa Maria Lallukan nimissä oleva säätiö perustettiin testamenttirahoilla. Kesäkuussa 1933 avattu Gösta Juslénin piirtämä rakennus on Suomen ensimmäinen taiteilijoille tarkoitettu taiteilijakoti.

9.10. Ruotsin suurlähetystö

Helsinki-Seuran jäsenet vierailivat Ruotsin suurlähetystössä, jossa tutustuimme monia vaiheita kokeneen rakennuksen historiaan Helsingin ydinkeskustassa.

Vierailuamme isännöi suurlähettiläs Anders Ahnlid.

2.12. Syyskauden päättäjäiset – Kirpilän taidekoti ja Bellevue

Helsinki-Seura järjesti kaksiosaisen syyskauden päätöstapahtuman, johon sisältyi ensin vierailu Taidekoti-Kirpilässä tunnin mittaisella opastetulla vierailulla. Jäsenistöä oli paikka niin runsaasti, että ryhmiä oli kaksi. Tämän jälkeen siirryttiin vuonna 1917 toimintansa aloittaneeseen Bellevue-ravintolaan yhteiselle lounaalle. Aterioinnin aikana kuultiin muun muassa puheenjohtajan kiitospuhe aktiiviselle jäsenistölle.

Tehtyä 2016

Kaupunginmuseon uusiin tiloihin ennakkoon tutustuminen

Vuoden ensimmäinen tapahtuma järjestettiin 18.2. Helsingin kaupunginmuseolla, jonne jäsenet pääsivät kurkistamaan ennakkoon. Uusi museo Aleksanterinkadun varrella avattiin yleisölle toukokuussa. Vierailun aikana museonjohtaja Tiina Merisalo kertoi museon muutosta ja uusista tiloista sekä toimintastrategioista.

Jäsenvierailu puhelinmuseoon

Seura järjesti 24.2. kahden ryhmän voimalla vierailun Töölössä sijaitsevaan Helsingin puhelinyhdistyksen entiseen toimitaloon eli puhelinmuseoon. Vuonna 1985 avattu ja vuonna 2000 laajennettu museo kertoo teletekniikasta monipuolisesti runsain esinein. Museo on myös kansainvälisellä mittapuulla alan merkittävimpiä toimijoita. Puhelinmuseo toimii kulttuurihistoriallisesti arvokkaassa miljöössä, Lars Sonckin suunnittelemassa rakennuksessa.

Vierailu peruskorjattuun Kansalliskirjastoon

Seura vieraili 15.3. juuri avatussa ja peruskorjatussa Kansalliskirjaston päärakennuksessa, jota on luonnehdittu arkkitehti C.L. Engelin kauneimmaksi työksi. Sisätilojen peruskorjaus alkoi elokuussa 2013, jolloin kokoelmat siirrettiin tilapäisiin tiloihin. Oppaana oli ylikirjastonhoitaja Kai Ekholm. Jäsenvierailulle osallistui ennätysyleisö – lähes sata jäsentä.

 

 

 

Vierailu Presidentin linnaan

Helsinki-Seura järjesti 31.3. ja kaksi tutustumiskäyntiä entiseen keisarilliseen palatsiin eli nykyiseen presidentin linnaan. C. L. Engel viimeistelemä rakennus tuki mainiosti aiempaa kevään vierailua Engelin piirtämään Kansalliskirjastoon. Presidentin linnana vuodesta 1921 toiminut rakennus kiinnosti jäseniä erittäin paljon ja seura onnistui järjestämään vielä toisenkin vierailun kyseiseen kohteeseen. Vierailun tarkoituksena oli myös tarkastella viimeisimmän marraskuussa 2014 valmistuneen peruskorjauksen tuloksia.

Kevätretki Puotilaan

Seura organisoi Puotilan kartanoon 19.5. ja sitä ympäröivään puistoon keväisen retken, joka päättyi omakustanteiseen ja vapaaehtoiseen iltapala-tarjoiluun kartanon sisätiloissa. Retki sisälsi ensin opastetun kiertokävelyn satoja vuosia vanhassa kulttuurimaisemassa. Tutustuimme myös puistoalueella sijaitsevaan entisestä viljamakasiinista rakennettuun kappeliin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viron suurlähetystöön Kaivopuistossa

Viron suurlähetystö avasi ovensa 23.5. seuran jäsenistölle idylliseen Kaivopuistossa sijaitsevaan funkistaloon vuodelta 1933. Myös entisenä Bulgarian suurlähetystönä myöhemmin toiminut rakennus, oli ensimmäinen Viron valtion rakennuttamana lähetystörakennus. Viron itsenäistyttyä uudelleen se sai rakennuksen käyttöönsä joulukuussa 1995, jolloin toiminta jatkui jälleen Viron suurlähetystönä.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helsinki-päivä

Helsinki-Seuran aloitteesta vuodesta 1959 järjestetty koko kaupungin juhlaa vietettiin 12.6. Seura osallistui päivän viettoon pystyttämällä kaksi myyntipöytää eripuolille kaupunkia. Myynnissä oli edulliseen hintaa seuran omia julkaisuja. Samalla seuran toiminnasta tiedotettiin suurelle yleisölle ja uusia jäseniä liittyi seuraan useita. Pöydät sijaitsivat Kaupunginmuseon sisäpihalla osoitteessa Aleksanterinkatu 16 ja teemyymälän edustalla osoitteessa Annankatu 13.

Jäsenvierailu Kelan päätoimitaloon

Helsinki-Seuran syyskauden ensimmäinen vierailu 24.10. oli Kansaneläkelaitoksen juuri 60 vuotta täyttänyt toimitalo, jonka on piirtänyt Alvar Aalto. Vuonna 1956 valmistunut Toimitalo on Aallon arkkitehtuurinen kannanotto suurikokoisen instituution tuomisesta hallittavaan muotoon. Punatiilinen rakennus polveilee useissa osissa kolmionmuotoisella tontilla. Talo on jokaiselta julkisivultaan uniikki. Seuralaisille järjestettiin Kelan isännöimä noin tunnin mittainen kiertokävely rakennuksessa, jolloin kuulimme mm. Aallon arkkitehtuurista tarkemmin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Syksyn luentosarja 12.10.–16.11. Kansallisarkistossa

Suurelle yleisölle avoimen luentosarjan teemana oli vuonna 2016 Helsinki ennen Suomen itsenäistymistä, pääkaupungin venäläisyys ja mitä siitä löytyy tänään. Sarja järjestettiin yhteistyössä Kansallisarkiston kanssa kolmatta kertaa ja luennot pidettiin arkiston vanhassa tutkijasalissa. Luentosarjassa käsiteltiin Helsingin venäläisiä historiakerrostumia erilaisten teemojen kautta.

Luennoitsijoina aiheineen olivat: Autonominen Suomen suuriruhtinaskunta ja Venäjän keisarikunta, professori Matti Klinge; Keisarilliset lahjoituskokoelmat Kansalliskirjastossa, FM Sirkka Havu; Kenraalikuvernöörit ja Helsinki, Erikoistutkija Martti Helminen; Helsingin venäläiset hautausmaat, FM Marja Pehkonen; Venäläiset sotilasrakennukset, majuri Marko Maaluoto ja Annasta Speranskiin, Helsingin venäläinen nimistö, FM Riitta Pakarinen.

Jokaista luentokertaa varten Kansallisarkisto kokosi viikon teeman mukaisen asiakirjanäyttelyn. Seuralla oli luentojen yhteydessä arkiston aulassa myös julkaisujen myyntipöytä.

 

Elokuvakerho

Helsinki-Seura järjesti yhteistyössä KAVI:n (Kansallinen audiovisuaalinen instituutti) ja elokuvateatteri Orionin kanssa Helsinki-aiheisen elokuvailtapäivän ensimmäistä kertaa lauantaina 2.4. klo 14. Ohjelmistossa oli harvinaisuuksia, kuten Helsinki-Seuran tilaama ja vuonna 1939 valmistunut lyhytelokuva Helsinki, Pohjolan valkea kaupunki. Näytöksen alustuksena kuulimme pienen katsauksen näytettäviin elokuviin. Koska tilaisuus osoittautui suosituksi, päätti seura järjestää syksyllä samankaltaiset kolme tilaisuutta. Nämä järjestettiin 1. ja 15.10. sekä 12.11. Jokaisessa tilaisuudessa oli eri otsikot omien teemojensa alla: Suurkaupungin elämää, Uutta Helsingissä! ja Kaupungin valoja ja varjoja. Tilaisuuksissa oli pieni sisäänpääsymaksu, jolla korvattiin osittain Orionin vuokraa ja elokuvista koituneita lupamaksuja. Tilaisuudet olivat avoimia kaikille kiinnostuneille ja niitä mainostettiin sosiaalisessa mediassa. Osallistujia kaikissa elokuvakerhon tilaisuuksissa oli yhteensä noin 200 henkeä.

Meritan taidesäätiön kokoelma ja Pankkimuseo

Seura järjesti yhteisvierailun Pankkimuseoon ja Taidesäätiö Meritaan Aleksanterinkadulla 29.11. Aluksi pistäydyimme 1900-luvun varhaisvuosien tunnelmallisessa jugendkonttorissa, jossa nähtävillä oli alkuperäisiä huonekaluja sekä viehättäviä sisustusyksityiskohtia. Kuulimme myös pankkitoiminnasta ja sen muutoksesta vuosikymmenten saatossa. Tämän jälkeen siirryimme Taidesäätiö Meritan kokoelmien pariin. Tutustuimme opastetulla vierailulla pääasiassa suomalaiseen taiteeseen, joka on sijoitettu vanhaan upeaan pankkisaliin. Mukana on teoksia mm Gallen-Kallelalta ja Ferdinand von Wrightilta.

Syyskauden päättäjäiset

Helsinki-Seura järjesti kaksiosaisen syyskauden päätöstapahtuman joulukuun toisena lauantaina. Ensin vierailimme Katajanokan entisessä vankilassa tunnin mittaisella kierroksella. Nykyisin hotellina toimivassa rakennuksessa tutustuimme rakennuksen historiaan ja erilaisiin tiloihin kuten kappeliin ja tutkintaselliin. Tämän jälkeen siirryttiin vuonna 1917 toimintansa aloittaneeseen Bellevue-ravintolaan yhteiselle lounaalle. Aterioinnin aikana kuultiin muun muassa puheenjohtajan kiitospuhe aktiiviselle jäsenistölle