Vuosikokous

Helsinki-Seuran vuosikokous pidettiin 16. huhtikuuta 2015 klo 17.30 osoitteessa Kansakoulukatu 3, Kaupunkisuunnitteluvirasto (KSV). Vuosikokouksessa valittiin valtuuskunnan jäsenet erovuoroisten tilalle sekä määrättiin jäsenmaksun suuruus. Kokouksessa käsiteltiin myös sääntömuutosehdotus. Vuosikokouksen jälkeen, n klo 18.15 oli vuorossa vuosikokousesitelmä, jonka piti Helsingin uusi apulaiskaupunginjohtaja Anni Sinnemäki otsikolla Minun Helsinkini. Kokoukseen osallistui parikymmentä jäsentä.

anni

Cafe Ekbergillä 30.3. klo 18.30 ”Leivos Helsingissä” –luento

Helsinki-Seura järjesti kaikille kahviloiden ja leivosten ystäville jäsenvierailun Café Ekbergillä maanantaina 30.3. kello 18.30. Pitkän historian omaavassa helsinkiläisten elegantissa suosikkikahvilassa kuullaan kaksi esitystä herkullisen leivoslautasen äärellä. Maj-Len Ekberg kertoi ensin Café Ekbergin satavuotisesta taipaleesta Bulevardilla. Tämän jälkeen kahvilakulttuurista kirjan kirjoittanut FM Leea Lappalainen jatkoi kahviloiden ja leivosten historiasta. Esitysten ohessa nautimme leivoslautasen herkkuja sekä oman valinnan mukaisesti kahvia tai teetä.

Keisarivierailut Helsingissä -luento torstaina 5.3 Empiresalissa

Keisari Nikolai II:n ainoasta virallisesta Helsingin vierailusta tuli kuluneeksi sata vuotta. Venäjän viimeinen keisari ja Suomen suuriruhtinas Nikolai II saapui Helsinkiin vuorokaudeksi maaliskuun 10. päivän aamuna vuonna 1915. Vierailun aikana keisari kiersi kaupunkia virallisen ja muodollisen ilmapiirin sävyttämänä. Ajankohta ei ollut otollinen, sillä Suomessa elettiin toista ns. sortokautta ja kansa ei ollut suopea hallitsijaansa kohtaan. Helsinki-Seura järjesti jäsentilaisuuden tämän keisarivierailun 100-vuotismuistoksi torstaina 5.3 Empiresalissa, osoitteessa Aleksanterinkatu 20. Keisariajan loistoa toistavassa salissa juhli myös autonomian ajan ensimmäinen Suomen suuriruhtinas Aleksanteri I vuonna 1819.
Luennon pohjusti seuran puheenjohtaja Martti Helminen ja tästä jatkoi Romanov-suvun edustajien Helsinki-visiittejä ja erityisesti viimeistä keisaria ja hänen perhettään tutkinut Olli-Pekka Ihalainen.

luento

Tutustumiskäynti Helsingin rautatieasemanhallintosiipeen maanantaina 9.3.

Helsinki-Seura järjesti vierailun yleisöltä suljettuihin tiloihin Eliel Saarisen piirtämässä Helsingin rautatieaseman rakennuksessa. VR on ilmoittanut siirtävänsä pääkonttorinsa rautatieaseman itäsiivestä uusiin tiloihin Pasilaan. Historiallisesti monin tavoin arvokas miljöö saattaa siis avautua jossain vaiheessa yleisölle laajemminkin. Uutta käyttötarkoitusta rakennukselle pohditaan parhaillaan.

Jäsenvierailulla Rautatieaseman tiloissa tutustuimme mm Keisarilliseen odotushuoneeseen. Tuota tilaa käytti juuri keisari Nikolai II vierailullaan 10.3.1915.

juna

Vierailu Kansallisteatteriin

Helsinki-Seura järjesti 27.5. jäsenvierailun Kansallisteatterin jugendrakennukseen, joka valmistui aikoinaan keskellä ensimmäistä sortokautta 1902. Jäsenistöä opasti kaksi teatterin henkilökuntaan kuuluvaa opasta reilun tunnin mittaisella kiertokäynnillä.

Tutustumiskäynti Brummerin taloon

Helsinki-Seura tutustui 3.6. Senaatintorin tuntumassa, Aleksanterinkatu 14, sijaitsevaan ns. Brummerin taloon, jossa on sijainnut Helsingin kaupunginjohtajan virka-asunto 1960-luvun alusta. Tällä hetkellä rakennus on tyhjillään, joskin kalustettu. Vierailu jatkoi sarjaa kaupungin rakennuksista, joille etsitään uutta kaupunkilaisia palvelevaa käyttöä.

Alvar Aallon kotimuseo ja arkkitehtitoimisto

Yhdistyksen syysohjelma käynnistyi syyskuisella vierailulla arkkitehti Alvar Aallon vuonna 1936 valmistuneeseen kotitaloon sekä samassa kaupunginosassa sijaitsevaan toimistoon. Osallistujat tutustuivat kohteisiin kahdessa eri ryhmässä. Vierailun pituus oli yli kaksi tuntia.

Ehrensvärd-museon uusi perusnäyttely

Yhdistyksen jäsenille tarjottiin mahdollisuus tutustua täysin uudistuneeseen Suomenlinnan Ehrensvärd-museon perusnäyttelyyn pian sen avaamisen jälkeen 15.9. Ehrensvärd-Seuran ylläpitämässä museossa oppaana toimi yksi museon kokeneimmista asiantuntijoista, Helsinki-Seuran entinen toiminnanjohtaja Magdalena af Hällström. Museovierailun lisäksi kuulimme myös Suomenlinnan telakasta ja Ehrensvärdin hautamuistomerkistä.

Syksyn luentosarja 7.10.–11.11. 2015 Kansallisarkistossa

Suurelle yleisölle avoimen luentosarjan otsikkona oli vuonna 2015 Nouse Helsinki! – Suunnitelmia ja rakennuspiirustuksia arkistojen kätköistä. Luennot järjestettiin yhteistyössä Kansallisarkiston kanssa ja pidettiin arkiston vanhassa tutkijasalissa. Luentosarjassa käsiteltiin Helsingin rakennussuunnittelua ja toteutuneita kohteita sekä esiteltiin runsaasti rakennuspiirustuksia.

Luennoitsijoina aiheineen olivat: professori Alpo Juntunen (Viapori ja Helsinki), FM Antti Aaltonen (Arkkitehtuurimuseon Helsinki-kokoelmat), FL Elina Standertskjöld (Nordean piirustuslahjoitus Arkkitehtuurimuseolle), ylitarkastaja Ville Kajanne (1800-luvun venäläiset sotilasrakennukset Helsingissä), professori Vilhelm Helander (Eliel Saarisen Helsinki-suunnitelmat) ja FL Kenth Sjöblom (Helsingin urheilurakentaminen).

Jokaista luentokertaa varten Kansallisarkisto kokosi viikon teeman mukaisen asiakirjanäyttelyn. Seuralla oli luentojen yhteydessä arkiston aulassa myös julkaisujen myyntipöytä.

Jäsenvierailu Joutsen-apteekkiin

Yhdistys järjesti joulukuun alussa kaksi jäsenvierailua Suomen viimeiseen alkuperäisessä asussaan toimivaan apteekkiin, jonka toiminta joudutaan byrokraattisista syistä lopettamaan. Yhdistys halusi varmistaa kaikkien halukkaiden mukaan pääsyn ja järjesti kulttuurihistoriallisesti arvokkaaseen apteekkiin kaksi vierailua. Lapinlahdenkadun ja Eerikinkadun kulmassa sijaitseva Joutsen-apteekki avasi ovensa vuonna 1912. Mahdollisesti museoksi muuttuvaa apteekkia esitteli apteekkari Bengt Mattila.

Syyskauden päättäjäiset

Helsinki-Seura järjesti kaksiosaisen syyskauden päätöstapahtuman, johon sisältyi ensin vierailu katajanokkalaisessa Päivikki ja Sakari Sohlbergin säätiön kotimuseossa. Museossa väki jaettiin kahteen ryhmään ja asiantuntevat oppaat esittelivät laajan kotimuseon. Tämän jälkeen siirryttiin vuonna 1917 toimintansa aloittaneeseen Bellevue-ravintolaan yhteislounaalle. Aterioinnin aikana kuultiin muun muassa puheenjohtajan kiitospuhe aktiiviselle jäsenistölle.