Jäsenvierailu Lapinlahden sairaalaan 2.12.

Helsinki-Seura avasi jäsenilleen vanhan sairaalan ovet hämäränä joulukuun tiistai-iltana. Ensin kuulimme Pro LAPINLAHTI RY:n puheenjohtaja Katja Liuksialaa, joka kertoi meille Lapinlahden sairaalan historiasta ja tämän hetken tilanteesta. Tämän jälkeen arkkitehti valaisi lisää historiallisen rakennuksen tarinaa. Osallistujia suositulla vierailulla oli yli 50 jäsentä.

Jäsenvierailu maanalaiseen Kansallismuseoon 11.12.

Kansallismuseon graniittijulkisivun ja näyttelyhuoneiden alle kätkeytyy omanlaisensa maailma. Vuonna 1916 yleisölle avatun museorakennuksen ympärille on viime vuosina louhittu kalliotiloja Musiikkitalolta Cygnaeuksenkadulle asti. Helsinki-Seura järjesti vierailun Kansallismuseon maanalaisiin tiloihin torstaina 11.12. Oppaanamme toimi arkkitehti Tomi Nikander. Kansallisarkisto kiinnosti lähes 40 jäsentämme.

Juhlavuoden luentosarja 15.10.–19.11.

Helsingin vanhat vähemmistöt, oleellinen osa pääkaupunkia: Helsinki-Seuran 80-v juhlavuoden teema Meidän Helsinki jatkui syksyn luentosarjalla Helsingin vanhat vähemmistöt, oleellinen osa pääkaupunkia. Kansallisarkiston kanssa yhteistyössä järjestetyssä luentosarjassa käsiteltiin pääosin kansallisia vähemmistöjä. Helsingin monikulttuurisuus on läpi sen historian ollut vahva osa kaupungin identiteetin muodostumista. Helsinki ei ole koskaan ollut yhden kansallisuuden kaupunki, vaan se on muovaantunut monikansalliseksi keskittymäksi, mikä kehitys jatkuu voimakkaana edelleen. Jokaista luentokertaa varten koottiin pieni, viikon teeman mukainen arkistonäyttely. Luentosarja sai suuren suosion. Parhaimmillaan seuraamassa oli mukana yli 170 jäsentä. Helsinki-Seura kiittää luennoitsijoita ja yleisöä kiinnostuksesta! Ensi vuoden luentoteemaa suunnitellaan jo innolla.
Luento-ohjelma oli:

15.10. Venäläiset: FT Veronica Shenshin
22.10. Juutalaiset: VTT Laura Ekholm
29.10. Saksalaiset: FT Annette Forsén
5.11. Romanit: Suomen ja Pohjoismaiden historian professori Panu Pulma
12.11. Tataarit: Kunniapuheenjohtaja Okan Daher
19.11. Helsingin uudet vähemmistöt: Apulaiskaupunginjohtaja Pekka Sauri

Diakonissalaitoksen vierailu torstaina 9.10.

Helsinki-Seura järjesti lokakuisen päivän piristykseksi jäsenille tarkoitetun vierailun Diakonissalaitokselle. Tutustumme kirkkosaliin, Aurora-saliin sekä uudistuneen Diamus-museon perusnäyttelyyn ”Minä olen, koska sinä olet”. Vierailun aikana kuulimme vuonna 1867 perustetun Diakonissalaitoksen kehityskaaren. Kuinka pienestä kulkutautisairaalasta ja diakonissojen kasvatuspaikasta tuli yhteiskunnallinen konserni. Emäntänä toimi Helsinki-Seuran edellinen toiminnanjohtaja, museonjohtaja Jaana af Hällström. Vierailulle osallistui lähes 25 jäsentä.

vierailu

Kävelykierros tutustutti Kallion rappioromantiikkaan 16.9. Helsinki-Seuran syyskauden ensimmäisen jäsenretki oli kävelykierros, joka vei kuulijat 1900-luvun Kallioon ja Sörnäisiin. Kierroksella tutustuimme kodittoman, mutta lahjakkaan J. K. Harjun muistelmiin autenttisilla paikoilla. Kävelyoppaana toimi Harjun tuotantoon perehtynyt folkloristi Heli Paakkonen. Tunnin mittaisella kierroksella oli mukana noin 25 jäsentä.

vierailu2

Kosmos-lounas 30.8.

Helsinki-Seura järjesti 30.8. kolmen ruokalajin lounaan legendaarisessa ravintola Kosmoksessa, jossa ruokalista ja ajan henki veivät vuoteen 1934. Yksityistilaisuudessa juhlittiin yhdessä pyöreitä vuosia historiallisen teeman mukaisesti. Kosmos täytti 90 vuotta. Osallistujia oli yli viisikymmentä. Seura ja ravintola kiittävät lounastajia! Menu: Alkupala: Päivän keitto ja leipäsiä Pääruoka: kuha ja korvasienikastike tai karitsan satula ja legyymejä Jälkiruoka: Omenanyytti ja vaniljakastike. Kahvi tai tee. Lounaaseen sisältyy kaksi lasia viiniä/olutta/tai kivennäisvettä.

Helsinki-päivää vietettiin 12.6.

Helsinki-Seuran aloitteesta on jo yli 50 vuotta vietetty kaikkien helsinkiläisten yhteistä päivää, jolloin nautitaan Helsingistä! Seuramme pystytti tuolloin oman myyntipöydän ravintola Kosmoksen terassille klo 13–17. Päivää juhlistettiin tasatunnein ravintolan edustalta, Kalevankatu 3, lähtevillä kävelykierroksilla. Ohjelma: klo 13 Espa ja keskikaupungin hämärä / Heli Paakkonen klo 14 Lasipalatsin arkkitehtuuria / Pia Ilonen klo 15 Lähikortteleiden historiaa / Martti Helminen klo 17 Vanhan kirkkopuiston eli Ruttopuiston historiaa / Sauli Seppälä

juhla

Valtuuskunnan jäsen Pauli Kruhse ja johtokunnan puheenjohtaja Martti Helminen päivystivät Kosmos-ravintolan edustalla Helsinki-päivän kirjamyyntipöydän äärellä.

SEURAN 80-VUOTIS VASTAANOTTO 8.4. EMPIRE-SALISSA

Helsinki-Seura juhli näyttävästi merkkipäiväänsä yli 150 jäsenen ja kutsuvieraan kesken. Juhlaan oli toivottamassa tervetulleeksi kaupunginjohtaja Jussi Pajunen, johtokunnan puheenjohtaja Martti Helminen sekä valtuuskunnan puheenjohtaja Anja Kervanto Nevanlinna. Vieraita viihdytti valtuuskunnan jäsenemme Mikko-Olavi Seppälän johtama lauluesitys. Puhujina kuulimme seuran puheenjohtajia sekä kaupunginjohtaja Jussi Pajusta.
Yksi tilaisuuden kohokohdista oli uusien kunniajäsenten julkistaminen. Kunniajäseniksi valittiin seurassa pitkään aktiivisesti vaikuttaneet Maunu Harmo, Margareta Mutchreich ja kaupunginjohtaja Jussi Pajunen. Uudet kunniajäsenet kukitettiin ja he saivat kunniakirjat. Juhlien virallisen osuuden jälkeen juhlakansa sai nauttia seisovan pöydän runsaista antimista ja seurustelusta keskenään. Moni uusi jäsen koki perinteikkään seuralaisia yhdistävän Helsinki-hengen ja myös pitkäaikaiset jäsenet solmivat monta uutta tuttavuutta hyvässä hengessä keskustelun täyttäessä juhlasalin pitkälle iltaan.

vuosikk

Seuran vuosikokous vanhalla Raatihuoneella.

 

juhlat

Vieraita kätteli arvovaltainen joukko.

 

meidan22

Meidän Helsinki -juhlakirjan julkaisu seuran 80-vuotispäivänä

 

Jäsenvierailu kolmen yön ihme-näyttelyyn 12. ja 14.5. klo 17

Helsingin Kaupungin talon Virka galleriassa oli esillä Helsingin suurpommituksista ja kaupungin pelastaneesta ilmatorjunnasta helmikuussa 1944 kertova näyttely Kolmen yön ihme. Näyttelyyn tutustuttiin 12.5. seuran puheenjohtajan Martti Helmisen ja 14.5. Kari Kurpan opastuksella. Molemmat oppaat ovat olleet itse mukana näyttelyn suunnittelussa. Monipuolisin kuvin ja tekstein näyttelyssä kerrottiin pääkaupungin kohtalonhetkistä. Kaupungintalon näyttely on esillä päivittäin 25.5. asti.